Barwa przezroczy

7Zmiany barw przezroczy, spowodowane wahaniami napięcia, uwydatniają się szczególnie w przypadku barw pastelowych o małym nasyceniu i odcieni neutralnych. Jeśli takie barwy przeważają, to już zmiana temperatury barwowej o 50 K wywoła widoczną dominantę barwną. Jeśli natomiast zachodzi przewaga barw nasyconych, to zwykle nawet zmiana temperatury barwowej o 100 K nie wpłynie ujemnie na efekt barwny.
Zbyt niskie napięcie powoduje zmianę barw w kierunku żółcieni i czerwieni, natomiast zbyt wysokie daje dominantę niebieskawą i jednocześnie skraca żywotność lampy. Wahania napięcia w sieci spowodowane są z reguły szczególnie wysokim lub niskim poborem energii. Jeżeli wahania takie powstają w budynku, w którym mieści się studio fotografa, to można je wyeliminować podłączając studio bezpośrednio do głównego przewodu ulicznego. Przyczyną tych wahań są często dźwigi, instalacje chłodnicze lub włączanie i wyłączanie silników elektrycznych, czasem też niedostateczny przekrój danego przewodu. Jeżeli napięcie w sieci jest stale zbyt niskie, to jego wpływ najlepiej skompensować w ten sposób, że zmierzymy dokładnie temperaturę barwową światła w warunkach roboczych (włączając przy tym wszystkie lampy jednocześnie) i skorygujemy żółtą dominantę oświetlenia za pomocą odpowiedniego niebieskawego filtru. Jeśli jednak napięcie podlega stałym wahaniom, to istnieje tylko jedna droga do uzyskania nienagannych przezroczy: zapewnić sobie równomierne napięcie za pomocą jego stabilizatora, włączonego między gniazdo wtyczkowe i lampy.

Comments are closed.

Fotografia zdjecia krajobrazow czym jest barwa jasnosc jasnosc we wnetrzach naturalnosc o 2 lista rozrywkowa cechy niefotogenicznosci nieporzadek i chaos nieprawidlowe swiatlo falszerstwo jak widziec fotograficznie rzeczywistosc o 3 lista rozrywkowa o 2 jak ksztaltowac obraz fotograficzny jak korzystac z energii elektrycznej przerwanie obwodu barwa przezroczy jak eksponowac przy swietle sztucznym o 4 lista rozrywkowa o 3 lampa blyskowa swiatlo decyduje o nastroju obrazu swiatlo wplywa na efekt swiatlocienia funkcja cienia cien jako forma o 5 lista rozrywkowa o 4 przerysowanie perspektywiczne obiektu papiery barwne wywolywanie swiatlo lampy przebieg pracy o 6 lista rozrywkowa o 5 praktyka powiekszania jak przechowywac chemikalia wywolywacze jak przygotowywac roztwory etykiety o 7 lista rozrywkowa o 6 woda do roztworow temperatura kapieli stezenie roztworow widzenie fotograficzne widzenie oka o 8 lista rozrywkowa o 7 reakcja oka czego nie widzi oko lustrzanki cechy fotogenicznosci pojecie cech fotogenicznosci o 9 lista rozrywkowa o 8 niedoskonale zdjecia niepewnosc poczatkujacego pojecie symbolu fotograficznego potrzeba sterowania podejscie do obiektu o 10 lista rozrywkowa o 9 ujecie cele ujec kierunek swiatla kontrast oswietlenia o 11 lista rozrywkowa o 10 sztuczne swiatlo swiatlo bezposrednie aureola i rozswietlenie nasadki zmiekczajace swiatlo odbite i przefiltrowane o 12 lista rozrywkowa o 11 stosowanie swiatla odbitego swiatlo dzienne zabarwione swiatlo niebieskie swiatlo swiatlo sztuczne o 13 lista rozrywkowa o 12 instrumenty astronomiczne lunety aparaty lunety i teleskopy pola gwiezdne o 14 lista rozrywkowa o 13 mglawice slonce i planety kontrast fazowy zywe preparaty mikroskopia interferencyjna o 15 lista rozrywkowa o 14 mikroskopia elektronowa skanowanie synchronizacja fotografia ultraszybka oswietlenie blyskowe o 16 lista rozrywkowa o 15 zrodla swiatla krotkie blyski szybkie fotografie urzadzenia synchronizujace materialy zdjeciowe lista rozrywkowa o 16