Źródła światła

Źródła światła o bardzo krótkim czasie trwania mają wspólną cechę: podczas ich pracy niezbędne są impulsy prądu o natężeniu mogącym osiągać wiele tysięcy amperów. W praktyce potrzebną do takiego wyładowania energię elektryczną magazynuje się w kondensatorze, który w odpowiedniej chwili rozładowuje się poprzez użyte źródło światła. Moment rozładowania jest określany przeważnie przez przebieg fotografowanego zjawiska za pomocą sygnału zwanego sygnałem synchronizacji. Początkowo jako źródło światła wykorzystywano iskrę elektryczną o bardzo krótkim czasie trwania, wydzielającą intensywne promieniowanie. Badania właściwości elektrycznych i optycznych wyładowań doprowadziły do istotnych zmian konstrukcyjnych urządzenia oświetlającego: najprostsze składało się z dwóch jednakowych elektrod. Stabilność powiększano, stosując wstępną jonizację. Modyfikowano kształt żarnika, który może być punktowy lub prostoliniowy, co w niektórych przypadkach może okazać się szczególnie cenne. Urządzenia błyskowe były stale udoskonalane; obecnie istnieje wiele ich typów. Jednakże ostatnio jako źródło światła błyskowego stosuje się coraz częściej wyładowanie w gazie szlachetnym (argonie, kryptonie lub ksenonie); pozwala to na znaczne zwiększenie emisji światła przez użycie wielu żarników. Elektronowe lampy błyskowe są to rurki napełnione ksenonem, które zawierają dwie elektrody. Wyładowanie w rurkach jest sterowane przez kondensator i znajdującą się dookoła rurki elektrodę wyzwalającą. Wyzwalana energia świetlna jest bardzo duża, czas trwania błysku jest co najmniej tego rzędu co czas trwania iskry.

Krótkie błyski

Wiązka błysku powinna być silnie skoncentrowana, a nawet w niektórych przypadkach dająca oświetlenie punktowe. Takie właśnie oświetlenie jest wymagane do specjalnych zdjęć, np. w fotografii smugowej lub cieniowej. Czas trwania błysku zależy od rodzaju fotografowanego zjawiska. Badanie przebiegu wybuchu wymaga błysku o czasie trwania ok. 1/10 000 000 sekundy, czyli 0,1 mikrosekundy; do badania lotu pocisku wystarczy błysk trwający 1/1 000 000 sekundy, czyli 1 mikrosekundę. Badanie ruchu piłki golfowej (zdjęcie wielkoplanowe) wymaga błysków trwających 1/1100000 sekundy. Ruchy skrzydeł ptaka są fotografowane przy czasach ok. 1/10 000 sekundy. W fotografii np. sportowej stosuje się czasy ok. 1/1000 sekundy. Konstrukcja potężnych elektronowych lamp błyskowych, o bardzo krótkim czasie trwania błysku, napotyka trudności, gdy pragnie się uzyskać czas błysku krótszy niż 10 mikrosekund. Z wielkim trudem udaje się w lampach błyskowych ksenonowych otrzymać błyski o czasie trwania krótszym od 1 mikrosekundy, jednocześnie nie powodując zmniejszenia ilości emitowanej energii świetlnej. Czynnikiem wpływającym na czas trwania błysku jest zjawisko luminescencji gazu, następującej po wzbudzeniu wywołanym wyładowaniem. Ta luminescencja trwa – w przypadku światła pulsującego – przeważnie około 10 mikrosekund. Można jednak iść dalej i konstruować błyskowe układy oświetleniowe o czasie błysku jeszcze krótszym, od 10~7 do 1Q~8 sekundy; wymaga to użycia kondensatorów o bardzo małych pojemnościach i stosowania wielkich napięć. W tych przypadkach stosuje się więc pomocniczy kondensator o dużej pojemności, ładowany przy słabszym napięciu.

Szybkie fotografie

Migawki mechaniczne, a nawet elektromechaniczne (tzw. elektroniczne), w jakie są wyposażone aparaty fotograficzne, pozwalają na uzyskiwanie czasów naświetlenia do 1/500 s (migawki szczelinowe aż do 1/2000 s). Od chwili pojawienia się amatorskich lamp błyskowych możliwe jest łatwe wykonywanie zdjęć ultraszybkich o czasach naświetlenia ok. 1/1000 s, tyle bowiem trwa efektywny błysk lampy elektronowej, który w olbrzymiej większości przypadków jest krótszy od najkrótszego czasu otwarcia migawki. Łatwo więc, wykorzystując elektronową lampę błyskową, otrzymywać ostre obrazy obiektów znajdujących się w szybkim ruchu: odbijającej się piłki, iskrzącej się wody, ćwiczących sportowców itp. Krótkotrwałość błysku pozwala na uniknięcie nieostrości spowodowanych ruchem obiektu oraz poruszaniem aparatu podczas wykonywania zdjęcia. Skonstruowanie elektronowych lamp błyskowych o zmiennym czasie błysku lamp błyskowych z komputerem – rozszerza krąg możliwości. Lampy te są wyposażone w fotokomórkę, na którą działa światło odbite od obiektu zdjęcia, oraz w miniaturowy integrator skracający czas błysku odpowiednio do luminancji obiektu zdjęcia. Lampa błyskowa tego typu pozwala fotoamatorowi stosować jedną wielkość otworu przysłony, zależną od światłoczułości błony i rodzaju lampy błyskowej. W przypadku fotografowania obiektów znajdujących się w niewielkiej odległości od lampy błyskowej tego typu czas trwania błysku może zostać skrócony do 1730 000, a nawet 1 /50 000 s. Tak więc lampy błyskowe z komputerem umożliwiają fotoamatorowi wykonywanie zdjęć ultraszybkich.

Urządzenia synchronizujące

Konstrukcja urządzeń synchronizujących o działaniu bezpośrednim nie jest trudna. Synchronizację można uzyskać np. przez wyzwolenie lampy błyskowej za pomocą dwóch kontaktów lub raczej kontaktu uruchamianego przez ruchomy obiekt zdjęcia, przy czym migawka aparatu jest cały czas otwarta (metoda otwartej migawki). Synchronizacja pośrednia wymaga urządzeń bardziej skomplikowanych: akustycznych, optycznych lub elektrycznych. Urządzenia akustyczne znajdują zastosowanie w fotografii zjawisk, którym towarzyszy dźwięk. Dźwięk działa na mikrofon, którego sygnał jest przekazywany do wzmacniacza uruchamiającego opóźniacz połączony z obwodem lampy błyskowej. Urządzenie tego rodzaju wymaga lokalu dźwiękoszczelnego; jego wadą jest brak stabilności. W urządzeniu optycznym wyzyskuje się przysłonięcie promienia świetlnego przez będący w ruchu obiekt zdjęcia. Fotodioda może zostać pobudzona w wyniku przejścia obiektu poruszającego się, jej oporność wzrasta i układ jest zdolny uruchomić przekaźnik elektroniczny sterujący opóźniaczem. Urządzenie jest bardzo czułe, wymaga precyzyjnego ustawienia źródła światła w stosunku do fotodiody. Urządzeń optycznych używa się np. do fotografowania ciał spadających (kropli wody) lub do fotografowania pocisków.

Materiały zdjęciowe

Zdjęcia ultraszybkie można wykonywać tylko w pomieszczeniu całkowicie zaciemnionym lub przy świetle silnie przyćmionym. Otwarcie migawki nie da się zsynchronizować z opóźniaczem elektronicznym, trzeba więc zdjęcia wykonywać metodą otwartej migawki. Najwygodniejsze są tu nowoczesne aparaty lustrzane; ułatwiają one kadrowanie i nastawianie ostrości, co stanowi ich cenną zaletę. Pomimo korzyści związanych z wykonywaniem zdjęć z małej odległości z lampą błyskową z komputerem, może nieraz okazać się konieczne zwiększenie odległości aparatu fotograficznego od obiektów zdjęcia, które mogą ulec rozbiciu w momencie występowania badanego zjawiska i spowodować uszkodzenie obiektywu. W takich przypadkach trzeba użyć obiektywu o długiej ogniskowej. Dobór użytego do fotografii ultraszybkiej rodzaju materiału zdjęciowego powinien być staranny. Trzeba pamiętać o tym, że błysk flesza bardzo szybko osiąga maksymalną intensywność, po czym zmniejsza się aż do całkowitego wygaśnięcia. Na błonie o dużej użytecznej skali naświetleń może również ulec rejestracji faza wstępna i końcowa błysku, powodując tym samym pogorszenie ostrości obrazu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku fotografowania obiektów poruszających się bardzo szybko. Lepiej więc wybrać materiał o niezbyt dużej użytecznej skali naświetleń, a więc o niższej światłoczułości, gdyż błony wysokoczułe łatwo mogą zostać prześwietlone. Słabe oświetlenie uzyskiwane za pomocą amatorskich lamp błyskowych z komputerem podczas fotografowania z małej odległości może być przyczyną trudności.

Fotografia zdjecia krajobrazow czym jest barwa jasnosc jasnosc we wnetrzach naturalnosc o 2 lista rozrywkowa cechy niefotogenicznosci nieporzadek i chaos nieprawidlowe swiatlo falszerstwo jak widziec fotograficznie rzeczywistosc o 3 lista rozrywkowa o 2 jak ksztaltowac obraz fotograficzny jak korzystac z energii elektrycznej przerwanie obwodu barwa przezroczy jak eksponowac przy swietle sztucznym o 4 lista rozrywkowa o 3 lampa blyskowa swiatlo decyduje o nastroju obrazu swiatlo wplywa na efekt swiatlocienia funkcja cienia cien jako forma o 5 lista rozrywkowa o 4 przerysowanie perspektywiczne obiektu papiery barwne wywolywanie swiatlo lampy przebieg pracy o 6 lista rozrywkowa o 5 praktyka powiekszania jak przechowywac chemikalia wywolywacze jak przygotowywac roztwory etykiety o 7 lista rozrywkowa o 6 woda do roztworow temperatura kapieli stezenie roztworow widzenie fotograficzne widzenie oka o 8 lista rozrywkowa o 7 reakcja oka czego nie widzi oko lustrzanki cechy fotogenicznosci pojecie cech fotogenicznosci o 9 lista rozrywkowa o 8 niedoskonale zdjecia niepewnosc poczatkujacego pojecie symbolu fotograficznego potrzeba sterowania podejscie do obiektu o 10 lista rozrywkowa o 9 ujecie cele ujec kierunek swiatla kontrast oswietlenia o 11 lista rozrywkowa o 10 sztuczne swiatlo swiatlo bezposrednie aureola i rozswietlenie nasadki zmiekczajace swiatlo odbite i przefiltrowane o 12 lista rozrywkowa o 11 stosowanie swiatla odbitego swiatlo dzienne zabarwione swiatlo niebieskie swiatlo swiatlo sztuczne o 13 lista rozrywkowa o 12 instrumenty astronomiczne lunety aparaty lunety i teleskopy pola gwiezdne o 14 lista rozrywkowa o 13 mglawice slonce i planety kontrast fazowy zywe preparaty mikroskopia interferencyjna o 15 lista rozrywkowa o 14 mikroskopia elektronowa skanowanie synchronizacja fotografia ultraszybka oswietlenie blyskowe o 16 lista rozrywkowa o 15 zrodla swiatla krotkie blyski szybkie fotografie urzadzenia synchronizujace materialy zdjeciowe lista rozrywkowa o 16